1 » W jaki sposób prać firany i zasłony, aby wyglądały świeżo?2

W jaki sposób prać firany i zasłony, aby wyglądały świeżo?

Data dodania: 19-12-2017
Firany i zasłony są eleganckim i dodającym przytulności dodatkiem w naszych domach, jednak często są przez nas zaniedbane. Wtedy, gdy są brudne, zamiast zdobić okno, tylko je szpecą, źle świadcząc o gospodyni. W jaki sposób obchodzić się z firanami i zasłonami, aby nie zniszczyć ich czyszczeniem? Oddajemy w Wasze ręce ten oto poradnik, który rozwieje Wasze wątpliwości.
 Jak często należy czyścić zasłony?
W natłoku codziennych obowiązków zapominamy, jak dużo kurzu i brudu tekstylia okienne na co dzień zbierają. Uświadamiamy to sobie dopiero wówczas, gdy lepiej się im przyjrzymy. Firany i zasłony czyścimy wtedy, gdy widzimy, że są zakurzone i brudne. Można je co tydzień delikatnie odświeżyć, stosując do tego celu końcówkę dołączoną w komplecie do odkurzacza, która służy do czyszczenia tapicerki.

 
Świetną metodą na wyczyszczenie firan i zasłon z plam jest skorzystanie z pralki. Zanim włożymy tkaninę do bębna, warto sprawdzić na metce, czy producent zaleca pranie w pralce. Niektóre zasłony mogą mieć etykietę rekomendującą wyłącznie czyszczenie na sucho. Jeśli się do niej nie zastosujemy, tkanina może się zbiec i skurczyć oraz utracić swój intensywny kolor.

Przed przystąpieniem do prania mechanicznego można też wykonać próbę na małym kawałku materiału, na który nanosimy mieszankę wody i niewielkiej ilości płynu do prania, po czym przystępujemy do delikatnego prania ręcznego. Subtelne firany wykonane z koronki, zrobione na szydełku, charakterystyczne m.in. dla stylu rustykalnego, zdecydowanie lepiej prać ręcznie. Można też ewentualnie umieścić je w specjalnym woreczku do prania delikatnych tkanin i wyprać w pralce ustawionej na niewielkie obroty.
 
alt
 
W przypadku lekkich tkanin, które nie zatrzymują dużo wody, takich jak bawełna, można zazwyczaj stosować pranie w pralce przy użyciu standardowego detergentu, na przykład żelu do prania. Na wszelki wypadek warto ustawić program na delikatny i powolny cykl wirowania, piorąc zasłony w temperaturze około 30 stopni Celsjusza.
Czyszczenie firan i zasłon żelazkiem parowym
W ostatnich latach w sklepach dużą popularnością zaczęły cieszyć się żelazka parowe. Za ich pomocą można odświeżyć tkaniny, które nie za dobrze znoszą namaczanie w wodzie, na przykład marynarki i płaszcze. Równie dobrze urządzenia te powinny poradzić sobie z tkaninami wieszanymi w naszych oknach – z zasłonami i firanami wykonanymi najczęściej z poliestru.


 
W jaki sposób suszyć firany i zasłony?
Suszenie zasłon i firan zawsze powinno odbywać się w pozycji poziomej. Nie wolno suszyć ich zawieszonych na karniszu, gdyż wtedy wyciągają się i deformują pod wpływem własnego ciężaru wynikającego z obecności wody w tkaninie. Najkorzystniej jest suszyć domowe tekstylia okienne na dworze, w przewiewny i ciepły dzień. Jeśli jednak przystępujemy do porządków w sezonie zimowym, przed świętami, kiedy na zewnątrz panuje zimno i plucha, możemy skorzystać z urządzeń elektrycznych. Lepiej nie pozostawiać zasłon upranych ręcznie do samodzielnego wyschnięcia. Gruby nasiąkający wodą materiał będzie schnąć bardzo długo, przez co może zatęchnąć i nieprzyjemnie pachnieć.

 
alt
 
Zanim włożymy tekstylia do suszarki, warto sprawdzić, czy symbol na metce pozwala na ich umieszczenie w suszarce bębnowej. Jeśli tak, możemy właśnie w ten sposób je wysuszyć, ustawiając urządzenie na niskie obroty. Po wyjęciu z suszarki, zasłony i firany rozkładamy na suszarce do bielizny i pozostawiamy do samoistnego wyschnięcia. Na sam koniec, jeśli istnieje taka potrzeba, można przeprasować zasłony i firany, umieszczając pomiędzy materiałem a żelazkiem bawełnianą koszulkę – zabezpieczy ona tkaniny przed zbyt dużą temperaturą i zniszczeniem.
 

Przejdź do strony głównej

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Tekstylialand.pl © 2019   |   Projekt i wykonanie sprawdzNas.pl

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl